*Check back weekly for new Candidate Responses*

 

Legislative Candidate Information

This chart shows the candidates running for Washington State's Legislative Senate seats and House of Representatives seats. It includes names, phone numbers and email addresses by which you may contact them with questions you may have to help you make an informed vote in this year's elections. The Top Two Primary on August 7, 2018 has narrowed the candidates down. It is now more important than ever to learn the perspectives on developmental disability issues such ascommunity living versus institutions, supported employment, Medicaid and more.

Legislative Candidate Questionnaire Responses

Below you will find all responses received for the Developmental Disabilities Questionnaire sent to each Legislative candidate. (Click on the district number, then click on the candidates's name - those highlighted have submitted a response):

District 1   District 2   District 3   District 4   District 5   District 6   District 7   District 8   District 9   District 10

District 11   District 12   District 13   District 14   District 15   District 16   District 17   District 18   District 19   District 20

District 21   District 22   District 23   District 24   District 25   District 26   District 27   District 28   District 29   District 30

District 31   District 32   District 33   District 34   District 35   District 36   District 37   District 38   District 39   District 40

District 41   District 42   District 43   District 44   District 45   District 46   District 47   District 48   District 49  

 

********************************************************************

Legislative District 1

Representative Pos. 1:

Derek Stanford

Josh Colver

Representative Pos. 2

Shelley Kloba

Debra Blodgett

********************************************************************

Legislative District 2

Representative Pos. 1

Andrew Barkis

Anneliese Feld

Representative Pos. 2

JT Wilcox

********************************************************************

Legislative District 3

Representative Pos. 1

Marcus Riccelli

Tom Taylor

Representative Pos. 2

Timm Ormsby

Dave Lucas

********************************************************************

Legislative District 4

Representative Pos. 1

Matt Shea

Ted Cummings

Representative Pos. 2

Bob McCaslin

Mary May

********************************************************************

Legislative District 5

Representative Pos. 1

Chad Magendanz

Bill Ramos

Representative Pos. 2

Paul Graves

Lisa Callan

********************************************************************

Legislative District 6

Senator

Jessa Lewis

Jeff Holy

Representative Pos. 1

Mike Volz

Kay Murano

Representative Pos. 2

Dave Wilson

Jenny Graham

********************************************************************

Legislative District 7

Senator

Shelly Short

Karen Hardy

Representative Pos. 1

Jacquelin Maycumber

Randall (Randy) Michaelis

Representative Pos. 2

Joel Kretz

Mike Bell

********************************************************************

Legislative District 8

Senator

Sharon Raye Brown

Leo Perales

Representative Pos. 1

Brad Klippert

Shir Regev

Representative Pos. 2

Christopher Tracy

Matt Boehnke

********************************************************************

Legislative District 9

Representative Pos. 1

Mary Dye

Jenn Goulet

Representative Pos. 2

Joe Schmick

Matthew Sutherland

********************************************************************

Legislative District 10

Representative Pos. 1

Norma Smith

Scott McMullen

Representative Pos. 2

Dave Hayes

Dave Paul

********************************************************************

Legislative District 11

Representative Pos. 1

Zack Hudgins

Representative Pos. 2

Steve Bergquist

********************************************************************

Legislative District 12

Representative Pos. 1

Keith Goehner

Ann Diamond

Representative Pos. 2

Mike Steele

Valerie Sarratt

********************************************************************

Legislative District 13

Senator

Judy Warnick

Representative Pos. 1

Tom Dent

Jesse Hegstrom Oakey

Representative Pos. 2

Matt Manweller

Sylvia Hammond

********************************************************************

Legislative District 14

Representative Pos. 1

Sasha Bentley

Chris Corry

Representative Pos. 2

Gina Mosbrucker

Noah Ramirez

********************************************************************

Legislative District 15

Senator

Jim Honeyford

Bengie Aguilar

Representative Pos. 1

Bruce Chandler

Jack McEntire

Representative Pos. 2

Jeremie Dufault

A.J. Cooper

********************************************************************

Legislative District 16

Representative Pos. 1

William 'Bill' Jenkin

Everett Maroon

Representative Pos. 2

Skyler Rude

Rebecca Francik

********************************************************************

Legislative District 17

Representative Pos. 1

Vicki Kraft

Tanisha Harris

Representative Pos. 2

Paul Harris

Damion E Jiles, Sr.

********************************************************************

Legislative District 18

Representative Pos. 1

Brandon Vick

Chris Thobaben

Representative Pos. 2

Kathy Gillespie

Larry A. Hoff

********************************************************************

Legislative District 19

Representative Pos. 1

Jim Walsh

Erin Frasier

Representative Pos. 2

Brian E. Blake

Joel McEntire

********************************************************************

Legislative District 20

Representative Pos. 1

Richard DeBolt

John Thompson

Representative Pos. 2

Ed Orcutt

Brennan Bailey

********************************************************************

Legislative District 21

Senator

Marko Liias

Mario Lionel Lotmore

Representative Pos. 1

Strom Peterson

Amy Schaper

Representative Pos. 2

Lillian Ortiz-Self

Petra Bigea

********************************************************************

Legislative District 22

Representative Pos. 1

Laurie Dolan

C Davis

Representative Pos. 2

Beth Doglio

Allen Acosta

********************************************************************

Legislative District 23

Representative Pos. 1

Sherry V. Appleton

Becky Erickson

Representative Pos. 2

Drew Hansen

********************************************************************

Legislative District 24

Representative Pos. 1

Mike Chapman

Jodi Wilke

Representative Pos. 2

Steve Tharinger

Jim McEntire

********************************************************************

Legislative District 25

Representative Pos. 1

Julie L. Door

Kelly Chambers

Jamie Smith

Representative Pos. 2

Chris Gildon

Brian Duthie

********************************************************************

Legislative District 26

Senator

Marty McClendon

Emily Randall

Representative Pos. 1

Jesse L. Young

Connie FitzPatrick

Representative Pos. 2

Michelle Caldier

Joy Stanford

********************************************************************

Legislative District 27

Representative Pos. 1

Laurie Jinkins

Kyle Paskewitz

Representative Pos. 2

Jake Fey

Donald Golden

********************************************************************

Legislative District 28

Representative Pos. 1

Richard (Dick) Muri

Mari Leavitt

Representative Pos. 2

Christine Kilduff

Maia Espinoza

********************************************************************

Legislative District 29

Senator

Steve Conway

Pierre Malebranche

Terry Harder

Melanie Morgan

Representative Pos. 2

Steve Kirby

********************************************************************

Legislative District 30

Senator

Mark Miloscia

Claire Wilson

Representative Pos. 1

Mike Pellicciotti

Linda Kochmar

Representative Pos. 2

Kristine M. Reeves

Mark Greene

********************************************************************

Legislative District 31

Senator

Phil Fortunato

Immaculate Ferreria

Representative Pos. 1

Drew Stokesbary

Victoria Mena

Representative Pos. 2

Morgan Irwin

Mark Boswell

********************************************************************

Legislative District 32

Senator

Maralyn Chase

Jesse Salomon

Representative Pos. 1

Cindy Ryu

Diodato (Dio) Boucsieguez

Representative Pos. 2

Lauren Davis

Chris Roberts

Frank Deisler

********************************************************************

Legislative District 33

Senator

Karen Keiser

Kun Wang

Representative Pos. 1

Tina L. Orwall

Representative Pos. 2

Mia Su-Ling Gregerson

Anthony Lamb

********************************************************************

Legislative District 34

Senator

Joe Nguyen

Shannon Braddock

Representative Pos. 1

Eileen L. Cody

Representative Pos. 2

Joe Fitzgibbon

********************************************************************

Legislative District 35

Senator

Tim Sheldon

Irene Bowling

Representative Pos. 1

Dan Griffey

James Thomas

Representative Pos. 2

Drew C. MacEwen

David Daggett

********************************************************************

Legislative District 36

Senator

Reuven M. Carlyle

Bryan Simonson

Representative Pos. 1

Noel Christina Frame

Sydney Gillman Wissel

Representative Pos. 2

Gael Tarleton

Matt Dubin

********************************************************************

Legislative District 37

Senator

Rebecca Saldaña

Beth Broadway

Representative Pos. 1

Sharon Tomiko Santos

Representative Pos. 2

Eric Pettigrew

Tamra Smilanich

********************************************************************

Legislative District 38

Senator

John McCoy

Bruce Overstreet

Representative Pos. 1

June Robinson

Bert Johnson

Representative Pos. 2

Mike Sells

********************************************************************

Legislative District 39

Senator

Keith L. Wagoner

Claus Joens

Representative Pos. 1

Robert J. Sutherland

Ivan Lewis

Representative Pos. 2

Carolyn Eslick

Eric Halvorson

********************************************************************

Legislative District 40

Representative Pos. 1

Michael Petrish

Debra Lekanoff

Representative Pos. 2

Jeff Morris

********************************************************************

Legislative District 41

Representative Pos. 1

Tana Senn

Tim Cruickshank

Representative Pos. 2

My-Linh Thai

Michael Appleby

********************************************************************

Legislative District 42

Senator

Doug Ericksen

Pinky Vargas

Representative Pos. 1

Luanne Van Werven

Justin Boneau

Representative Pos. 2

Vincent Buys

Sharon Shewmake

********************************************************************

Legislative District 43

Senator

Jamie Pedersen

Dan Harder

Representative Pos. 1

Nicole Macri

John Peeples

Representative Pos. 2

Frank Chopp

Claire Torstenbo

********************************************************************

Legislative District 44

Senator

Steve Hobbs

Doug Roulstone

Representative Pos. 1

John Lovick

Jeff Sax

Representative Pos. 2

Mark Harmsworth

Jared M. Mead

********************************************************************

Legislative District 45

Senator

Manka Dhingra

Dale Fonk

Representative Pos. 1

Roger Goodman

Michael Curtis

Representative Pos. 2

Larry Springer

Amber Krabach

********************************************************************

Legislative District 46

Senator

David Frockt

Beth Daranciang

Representative Pos. 1

Gerry Pollet

Jeff Patton

Representative Pos. 2

Javier Valdez

Jerry Zeiger-Buccola

********************************************************************

Legislative District 47

Senator

Joe Fain

Mona Das

Representative Pos. 1

Mark Hargrove

Debra Entenman

Representative Pos. 2

Pat Sullivan

Ted Cooke

********************************************************************

Legislative District 48

Senator

Patty Kuderer

Rodney Tom

Representative Pos. 1

Vandana Slatter

Representative Pos. 2

Amy Walen

Cindi Bright

********************************************************************

Legislative District 49

Representative Pos. 1

Sharon Wylie

Representative Pos. 2

Monica Jurado Stonier